Przed absolwentami szkoły otwiera się ścieżka awansu zawodowego i możliwość dalszego niczym nieograniczonego rozwoju zawodowego i osobistego na studiach wyższych.
W Branżowej Szkole II stopnia kształcenie prowadzone jest dla absolwentów branżowej szkoły I stopnia w zawodach, w których wyodrębniono kwalifikację wspólną dla zawodu nauczanego w branżowej szkole I i II stopnia.
Do branżowej szkoły II stopnia przyjmuje się kandydatów, którzy ukończyli branżową szkołę I stopnia w okresie 5 lat szkolnych poprzedzających rok szkolny, na który ubiegają się o przyjęcie do publicznej branżowej szkoły II stopnia, którzy:
- Posiadają świadectwo ukończenia branżowej szkoły I stopnia;
- posiadają zaświadczenie o zawodzie nauczanym w branżowej szkole I stopnia, którego zakres odpowiada pierwszej kwalifikacji wyodrębnionej w zawodzie nauczanym w branżowej szkole II stopnia, do której ubiegają się o przyjęcie;
- posiadają odpowiednie zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do kształcenia w zawodzie.
Na lata szkolne 2020/2021–2022/2023 na semestr pierwszy klasy I publicznej branżowej szkoły II stopnia przyjmuje się również kandydatów będących absolwentami dotychczasowej zasadniczej szkoły zawodowej, którzy rozpoczęli kształcenie w tej szkole począwszy od roku szkolnego 2012/2013.
Nauka w szkole branżowej II stopnia trwa dwa lata i jest bezpłatna.
- Kształcenie ogólnokształcące realizowane jest w szkole (zajęcia prowadzone są w systemie zaocznym średnio dwa weekendy w miesiącu),
- kształcenie zawodowe realizowane jest na kwalifikacyjnych kursach zawodowych w wymiarze godzin określonym w podstawie programowej kształcenia w zawodzie szkolnictwa branżowego
- w trakcie nauki słuchacze realizują praktyki zawodowe w wymiarze 4 tygodni (140godzin) w sposób i czasie ustalonym przez dyrektora szkoły.
W ramach kształcenia ogólnokształcącego słuchacz zostanie przygotowany do egzaminu maturalnego z trzech obowiązkowych przedmiotów:
- Języka polskiego
- Matematyki
- Języka obcego nowożytnego
Kształcenie zawodowe realizowane jest w zakresie kwalifikacji wyodrębnionej dla zawodu na poziomie technikum w oparciu o kwalifikację wspólną wyodrębnioną dla zawodu nauczanego w branżowej szkole I i II stopnia.
Po ukończeniu szkoły i zdaniu egzaminu zawodowego, absolwent uzyska dyplom zawodowy i tytuł zawodowy technika, a także otrzyma wykształcenie średnie techniczne.
Do dyplomu zawodowego absolwent otrzymuje suplement EUROPASS – jest to dokument o standardzie europejskim, który prezentuje w sposób jednolity dla wszystkich krajów europejskich szczegółowy opis wiedzy, umiejętności i kompetencji uzyskanych przez posiadacza dyplomu wraz ze wskazaniem zawodów dostępnych do wykonywania na europejskim rynku pracy.
Wystawienie dokumentu Europass w wersji dwujęzyczne (polskiej i angielskiej) zagwarantuje ich posiadaczom uznawalność uzyskanego wykształcenia we wszystkich krajach należących do Unii Europejskiej.
Do czego służy suplement Europass do dyplomu?
Suplement Europass do dyplomu zawodowego to dokument zawierający informacje, które ułatwiają pracodawcom i instytucjom edukacyjnym zrozumienie kwalifikacji zawodowych kandydatów.
Suplement Europass opisuje:
- cel uzyskanych kwalifikacji
- poziom uzyskanych kwalifikacji
- efekty uczenia się
- specyfikę danego systemu edukacji.
Kwalifikacje zawodowe + suplement Europass = doskonała kombinacja, kiedy ubiegasz się o pracę lub o udział w kursie w innym kraju europejskim.
Ukończenie branżowej szkoły II stopnia umożliwia uzyskanie świadectwa dojrzałości po zdaniu egzaminu maturalnego, a następnie kontynuację nauki na studiach.